Budowa domu czy kupno mieszkania – co będzie dla ciebie najlepsze?

Data dodania: 25.01.2018


Dzisiejsze czasy charakteryzują się tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Po jakimś czasie część z nich przekonuje się o tym, że cztery ściany w ciasnym bloku to zbyt mało przestrzeni i zaczynają widzieć swoją przyszłość we własnym domu lub co najmniej segmencie typu bliźniak. Na szczęście takie marzenia nie są trudne do spełnienia, dzięki wciąż rosnącej ofercie deweloperów budowlanych.

Budowa domów Szczecin

Kiedy najlepiej zdecydować się na życie w bloku, a kiedy postawić na budowę domu? Podpowiemy, które rozwiązanie będzie najlepsze dla ciebie i twoich bliskich. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jakie mieszkanie postawisz. Jest wiadomym, że kawalerka zlokalizowana w starym budownictwie nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osoby planującej spędzić tam całe życie ze sporą rodziną. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli zdecydujesz się zainwestować w zakup mieszkania trzy lub czteropokojowego. Deweloper tak dobierze metraż i rozkład pomieszczeń takiego mieszkania, aby spełniały one najważniejsze potrzeby ich przyszłych lokatorów. Każda inwestycja budowlana, pozwala na wyciągniecie bardzo cennych wniosków, które są wykorzystywane w trakcie planowania kolejnej budowy. Dzięki opinii lokatorów, deweloper dokładnie wie, co może poprawić w przyszłości.

Jeżeli więc masz w najbliższych planach zakup mieszkania – koniecznie myśl o przyszłości. Reguła jest taka, że ceny mieszkań jedno, a dwupokojowych nie są aż tak różne – można rozważyć różne opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jest też zgoła inna możliwość – projektowanie domu. Czy myślisz, że jest to dużo większy koszt niż kupno mieszkania? Niekoniecznie – w dzisiejszych czasach wiele banków oferuje atrakcyjne kredyty hipoteczne, których oprocentowanie jest atrakcyjne również dla osób planujących budowanie domu.

Jesteśmy przekonani o tym, że życie w domu dla wielu osób będzie dużo bardziej wygodne, niż w mieszkaniu – nawet czteropokojowym. Relaks w dużym otwartym salonie z wyjściem na ogród to przyjemność, którą doceni każdy domownik. Nie ma jednak nic za darmo – mimo korzystnych kredytów oferowanych dla świeżo upieczonych właścicieli domu, wciąż jest to większa inwestycja, niż zakup mieszkania. Kupując mieszkanie w bloku ograniczysz również ilość koniecznych formalności których trzeba dokonać przed wprowadzeniem się.

Jeżeli jednak cenisz wygodę, projektowanie domu możesz sobie odpuścić. Życie w mieszkaniu to brak zmartwień o skoszenie trawy w weekend, a w zimą brak konieczności odśnieżania podjazdu i chodnika przed domem – zajmie się tym ktoś z obsługi bloku. Wracasz do mieszkania po pracy i nic już nie musisz robić.

Projektowanie domów Szczecin