Budowa domu – garaż w budynku czy osobno

Data dodania: 13.12.2016


Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu, który stanowi najpopularniejszy środek transportu, niezastąpiony w codziennym dojeżdżaniu do pracy, na zakupy, czy zawożeniu dzieci do szkoły. Warto pomyśleć o tym jak wygospodarować miejsce w garażu przy budowie domu. Jakie rozwiązanie wybrać – garaż w budynku czy osobno?

Architekci odpowiedzialni za projektowanie domów mogą zaproponować zasadniczo dwa rozwiązania – garaż jako integralny element budynku lub obiekt wolno stojący. Wybierając rodzaj garażu warto wziąć pod uwagę względy energetyczne, estetyczne i praktyczne.

Garaż w bryle budynku

Garaż wpisany w bryłę domu to przede wszystkim wygoda użytkowania. Jeśli garaż stanowi po prostu kolejne pomieszczenie w budynku mieszkańcy domu mogą bez problemu korzystać z niego bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Znacznie ułatwia to życie, na przykład zimą, kiedy domownicy mogą przejść z przedpokoju wprost do garażu, wsiąść do samochodu i odjechać.

Przy budowie garażu wpisanego w bryłę domu trzeba pamiętać o dobrym ociepleniu obiektu i minimalizacji mostków termicznych, które mogą wpływać na utratę ciepła we wnętrzu mieszkalnym. Warto też zadbać o odpowiednią wentylację lub oddzielenie garażu od domu strefą przejściową, tak aby nie dopuścić do przedostawania się spalin do wnętrza.

Polecamy usługi: deweloper Szczecin

Garaż wolno stojący

Na budowę garażu jako osobnego obiektu decydują się najczęściej szczęśliwi właściciele obszernych działek budowlanych, którzy nie muszą w tak dużym stopniu liczyć się z oszczędnością miejsca do zabudowy. Wolno stojący garaż może wtedy pełnić funkcję warsztatu czy dodatkowej przestrzeni roboczej, który z pewnością nie będzie uciążliwy dla lokatorów domu.

Garaż jako osobny budynek może być znacznie większy niż ten wbudowany w bryłę – chociaż tutaj decydującym elementem będzie działka budowlana. Co do kosztów trzeba się liczyć z większymi wydatkami na sam projekt budynku, ale można zaoszczędzić rezygnując z izolacji czy ogrzewania takiego budynku.

Zobacz także: budowa domów Szczecin

Dwa samochody – brama pojedyncza czy podwójna?

Coraz więcej osób, które decydują się na budowę domu mają w rodzinie więcej niż jeden samochód. W sytuacji, kiedy właściciele powstającej nieruchomości mają co najmniej dwa pojazdy można pomyśleć nad budową garażu podwójnego. Wtedy jednak pojawia się dylemat – jaką bramę garażową zastosować? Brama podwójna odpowiednio wpisana w projekt zazwyczaj prezentuje się bardziej estetycznie, ale z uwagi na większa częstotliwość jej otwierania może szybciej ulegać awariom wskutek nadmiernej eksploatacji. Z kolei dwie bramy pojedyncze oznaczają podwójne wydatki, również na napęd i ich montaż.

Sprawdź ofertę: deweloper Szczecin

Czy warto kupić apartament nad morzem?

Czy apartament nad morzem będzie dobrą inwestycją funduszy?