Co zrobić, by nie dać się okraść – bezpieczny dom

Data dodania: 25.10.2016


Jednym z najstarszych zawodów świata jest profesja złodzieja. W Polsce w 2010 roku zanotowano aż 129 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Złodzieje mają różne sposoby, by skutecznie rabować wyposażenie czyjegoś domu. Jak ustrzec się przed niechcianymi gośćmi na swojej posesji?

O ochronie nieruchomości powinno się myśleć od samego początku. Budowa domu to odpowiedni moment na montaż okien i drzwi antywłamaniowych, ale także rolet. Swoją skuteczność rolety antywłamaniowe zawdzięczają sztywnemu pancerzowi, dodatkowo utwardzanemu różnymi tworzywami. Ich specjalna konstrukcja wzmocniona prowadnicami z systemem hakowym powoduje, że bardzo trudno jest ją wyłamać. Jest ciężka (waży 8kb/m2) i wymaga sterowania napędem elektrycznym. Rolety antywłamaniowe to spory wydatek, jednak wart swojej ceny – takie zabezpieczenie skutecznie utrudni pracę złodzieja.

Aby nie dawać włamywaczom sposobności do wzbogacenia się, należy na co dzień pamiętać o pewnych czynnościach. Mitem jest, że kradzieże dokonują się w środku nocy – przeważnie włamania mają miejsce za dnia, gdy nikogo nie ma w domu. Dlatego trzeba pamiętać, by nie zostawiać uchylonych okien, ponieważ daje to szansę złodziejowi do łatwego wyłamania ich z zawiasów. W trakcie długiej nieobecności na swojej parceli (np. wyjazd wakacyjny) można kupić specjalne urządzenie, które co jakiś czas włącza w domu światła, imitując obecność człowieka. Można również poprosić sąsiada lub kogoś z rodziny, by co jakiś czas odwiedzał nasz dom i sprawdzał, czy wszystko jest w porządku.

Spać spokojnie mogą mieszkańcy strzeżonych osiedli. Często bywa tak, że deweloper zatrudnia ochroniarzy, a także instaluje monitoring, negocjując z producentem hurtowe ceny. Dzięki temu kosztowna usługa jest znośniejsza dla portfela, a jednocześnie tak samo skuteczna. Jednak automatyczne alarmy istnieją w różnych formach i cenach, dlatego niezależni właściciele domów również mogą zaopatrzyć się w skuteczne systemy sygnałów ostrzegawczych i czujniki ruchu.

Złodzieje działają na różne sposoby. Niektórzy próbują starych metod wyważania drzwi i okien, ale inni, profesjonaliści w swojej dziedzinie, stosują bardziej wyszukane techniki. Niektórzy potrafią omamiać systemy zabezpieczające, dlatego bywa, że jeden rodzaj ochrony nie wystarczy. Oprócz mechanizmów antywłamaniowych powinno się także na wszelki wypadek ubezpieczyć swój dom. Technika jest zawodna, więc najlepiej jest zabezpieczyć się nie tylko przed włamaniem, ale i jego konsekwencjami.


Bezpieczny dom budowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii? Sprawdź ofertę TLS Developer

Autofolierung NRW