Czy warto kupić dom z oranżerią?

Data dodania: 25.10.2016


Ogródki zimowe przez wieki traktowane były jako symbol luksusu i zamożności ich właścicieli. Do dziś niewiele się zmieniło. Nie jest to element bardzo rzadko spotykany, jednak jego budowa wciąż wiąże się z kosztami, na które przeciętny człowiek nie jest w stanie sobie pozwolić. Ale co w przypadku, gdy mamy możliwość kupna domu z gotową oranżerią?

Budowa oranżerii związana jest z dużym obciążeniem finansowym. Specjalne fundamenty, materiały termoizolacyjne, montaż systemu grzewczego i konstrukcja wymagająca wysokich kwalifikacji wykonawcy – oto najdroższe elementy przedsięwzięcia. Źle wykonany gródek zimowy może stanowić pomieszczenie nie do użytku, dlatego kupując gotową nieruchomość, należy upewnić się, że całość poprawnie funkcjonuje. Budowa domu i oranżerii stanowi pewne ryzyko, natomiast o parametry postawionej już parceli można spytać i samemu ocenić jej wartość. Kupno gotowego produktu wiąże się więc z mniejszą niepewnością.

Dobrze wykonana oranżeria stanowi wspaniałą ozdobę domu. Hodowane w jej wnętrzu rośliny mają wpływ na cały dom – korzystnie wpływają na mikroklimat, regulują wilgotność i produkują dodatkowy tlen. Ponadto gwarantują wypoczynek wśród kojącej zieleni niezależnie od pory roku. Opieka nad żyjącymi w oranżerii roślinami może dostarczyć wiele satysfakcji. Nie od dziś wiadomo, że ogrodnictwo to wspaniały sposób na relaks. Oranżeria może być traktowana jako przedłużenie salonu i stanowić idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi lub rodziną. W przypadku ludzi pracujących w domu, ogródek zimowy może służyć jako gabinet albo miejsce spotkania z klientami.

Jednak to, co dla jednych jest relaksem, dla innych może być uciążliwym obowiązkiem. Są osoby, które często podróżują lub nie mają czasu na codzienną pielęgnację roślin. W takim wypadku najlepiej nie decydować się na oranżerię, jeśli nie chce się dodatkowego kłopotu. Wyjściem z tej sytuacji jest zatrudnienie osoby, która dbałaby o rośliny. Kolejnym mankamentem są wysokie rachunki. Oranżeria podczas zimy potrzebuje ogrzewania, a podczas lata odpowiedniej wentylacji. Temperatura panująca we wnętrzu powinna być w miarę stała, a w Polskim klimacie nie da się takiego efektu uzyskać bez specjalnych urządzeń.

Budowa domu z oranżerią to pomysł oryginalny i efektowny, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. Stojąc przed wyborem kupna parceli z ogródkiem zimowym lub bez, należy się zastanowić, czy znajdzie się dodatkowe pieniądze i czas, które można przeznaczyć na pielęgnację roślin. Jeśli nie, najlepiej zrezygnować z pomysłu, który z jednej strony wiąże się z prestiżem i luksusem, ale z drugiej z dużą odpowiedzialnością.


Polecamy dewelopera budowlanego: TLS Developer

tesla body kit