Jak sprawdzić dewelopera budowlanego przed zakupem domu?

Data dodania: 09.03.2017


Budowa domu nie jest procesem łatwym – wymaga sporych nakładów wiedzy, cierpliwości i funduszy. Dlatego wiele osób planujących zakup domu decyduje się na współpracę z deweloperem. Większość tego typu spółek działa całkowicie legalnie i uczciwie, ale warto wiedzieć jak sprawdzić dewelopera budowlanego przed zakupem domu, żeby uniknąć straty pieniędzy i nerwów. 

Opinie w sieci

Pierwszym i zdecydowanie najbardziej powszechnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest po prostu wyszukanie informacji w sieci. W ten sposób można się dowiedzieć jakie doświadczenia ze współpracą z daną firmą mają inni inwestorzy, czy pojawiały się w przeszłości jakiekolwiek problemy, czy po kilku latach inwestycje dewelopera wciąż mają się dobrze.

Jednak jak podkreśla TLS Developer, do takich recenzji w sieci należy podejść z pewną dozą ostrożności. Nie od dziś wiadomo, że w internecie czujemy się anonimowo, co sprawia, że wiele osób bezrefleksyjnie może wypisywać nieprawdziwe opinie, które szkalują dobrego dewelopera. Z drugiej strony powinniśmy uważać na celowe działania konkurencji, które mają na celu obniżyć wiarygodność przeciwnika z branży.

Poprzednie inwestycje

Najlepszą wizytówką dewelopera są jego ukończone inwestycje – jeśli zostały wykonane prawidłowo z pewnością będzie się nimi chwalił, chociażby na swojej stronie internetowej. Podobnie jak TLS Developer, który przedstawia dotychczas zrealizowane budowy za pośrednictwem swojej firmowej witryny.

Warto szukać takiego dewelopera, który ma konkretne, kierunkowe doświadczenie. Oznacza to tyle, że jeśli interesuje nas budowa domu lepszym rozwiązaniem będzie firma, która od lat zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, niż przemysłowym.

Historia dotychczasowych prac dewelopera może też pokazać jak szybko realizuje swoje prace oraz w jakim standardzie są one wykonywane. Jeśli interesujący nas deweloper zajmował się już budową domów warto udać się na takie osiedle, być może uda nam się porozmawiać z właścicielami nieruchomości i na własne oczy zobaczyć efekty prac takiej firmy.

Prospekt informacyjny dewelopera

Bardzo dobrym źródłem informacji zarówno o samej firmie, jak i konkretnej inwestycji, którą może być zainteresowany nabywca jest prospekt informacyjny. Obowiązek sporządzania takiej dokumentacji nakłada na firmy tak zwana ustawa deweloperska. W prospekcie muszą się znaleźć informacje dotyczące poprzednich inwestycji, stanu finansowego planowanej budowy, a także dokładny zakres prac wykończeniowych we wnętrzu.

Domy Kołobrzeg

Potrzebujesz transportu materiałów budowlanych lub mebli? Wynajmij tanio samochód dostawczych w Fado – Wypożyczalnia Samochodów