Zakup domu – rynek pierwotny czy wtórny?

Data dodania: 30.08.2016


Kupno nieruchomości to poważne zobowiązanie finansowe i życiowe dla większości prywatnych inwestorów. Na drodze do idealnego domu czeka wiele dylematów i trudnych decyzji, jednak jednym z pierwszych pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć przyszły właściciel nieruchomości jest to, czy wybrać dom z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Co to jest rynek pierwotny i wtórny

Przez pierwotny rynek nieruchomości należy rozumieć cały segment kupna i sprzedaży nowych, dotychczas niezamieszkałych nieruchomości. Przedmiotem transakcji na rynku pierwotnym są domy i inne obiekty budowane przed deweloperów. Natomiast wtórny rynek nieruchomości zajmuje się obrotem obiektów i lokali, które miały już swojego właściciela i były wcześniej użytkowane.

Nieruchomość z drugiej ręki

Obroty wtórnego rynku nieruchomości najczęściej dotyczą sprzedaży i wynajmu mieszkań, zazwyczaj w dużych miastach, gdzie nowe inwestycje budowlane są ograniczone przez możliwości zagospodarowania terenu. Dlatego zakup nieruchomości w tym segmencie rynku w dużej mierze wiąże się ze znajomością ukończonego zagospodarowania otoczenia oraz możliwością nabycia obiektu w miejscu, w którym nie ma możliwości realizacji nowych inwestycji. Zaletą kupna domu z drugiej ręki jest przede wszystkim natychmiastowa realizacja transakcji – o ile inwestor znajdzie odpowiadającą mu nieruchomość jest ona niemal od razu dostępna do odbioru.

Domy i mieszkania na rynku wtórnym są oferowane zawsze w stanie wykończonym, z uwagi na to, że były już użytkowane przez poprzednich lokatorów. Chociaż dla części klientów jest to ogromną zaletą tego typu obiektów, wiąże się to często z wysokimi kosztami remontu, kiedy wnętrze zupełnie nie spełnia oczekiwań inwestora. Jak wskazuje TLS Developer, nie można też zapominać o tym, że w przypadku starszych nieruchomości zazwyczaj mamy do czynienia z wyższymi kosztami eksploatacji, z uwagi na przestarzałe rozwiązania architektoniczne, które nie mogą się równać z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem.

Dom nowy i nowoczesny

W przypadku pierwotnego rynku nieruchomości najbardziej powszechnym przedmiotem transakcji są domy wielorodzinne lub jednorodzinne. Jeśli inwestor rozważa kupno domu zdecydowanie częściej interesuje go nieruchomość z rynku pierwotnego. Według specjalistów z firmy TLS Developerwpływa na taki stan rzeczy ma głównie rosnąca świadomość klientów, którzy zauważają, że nowe domy, dzięki wykorzystaniu współczesnych rozwiązań architektonicznych są dużo bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Poza tym, w dobie rosnących oczekiwań i dążenia do jak najlepszych standardów życia, rośnie znaczenie luksusu i komfortu, jaki niesie ze sobą zakup nowego domu. Domy od dewelopera w większym stopniu odpowiadają też klientom pod względem estetyki i eleganckiego designu.

Trudno też nie docenić takich czynników decyzyjnych jak dopłaty do kupna nowych nieruchomości w ramach programów państwowych, na przykład Mieszkanie dla młodych. Warto też pamiętać o przepisach Unii Europejskiej, która prowadzi politykę budownictwa proekologicznego, tworząc regulacje prawne, które stopniowo wymuszają budowę domów o wysokim stopniu energooszczędności.

Ale zakup domu od dewelopera to też zwykle sąsiedztwo podobne pod względem wieku, zainteresowań czy statusu społecznego, a także nowoczesna infrastruktura, wyposażenie oraz wykończenie wnętrza zgodne z życzeniem inwestora.