Wykończenie domu – stan deweloperski czy pod klucz?

Data dodania: 30.08.2016


Zakup domu to dla każdego wielkie przeżycie, dlatego wiąże się ono z dużą ilością nerwów i wieloma trudnymi decyzjami. Wymarzony dom ma spełniać każde oczekiwanie przyszłych lokatorów, idealnie odpowiadać na ich potrzeby i gusta. Mając w świadomości, że z każdym dniem jesteśmy bliżej przeprowadzki na swoje znikają nawet największe pokłady cierpliwości. Właśnie oczekiwanie na ukończenie domu i zniecierpliwienie inwestora jest często powodem rozterek o tym czy wybrać dom w stanie deweloperskim czy pod klucz.

Co to jest standard deweloperski

Określenie stopnia wykończenia domu w standardzie deweloperskim jest powszechnie stosowane w budownictwie i obrocie nieruchomościami, jednak warto pamiętać, że jest to termin umowny. Nie istnieje bowiem żaden przepis ani regulacja prawna, która określałaby zakres prac, jakie muszą być wykonane, żeby mówić o stanie deweloperskim. Szczegóły standardu, jaki zaoferuje nam deweloper muszą się znaleźć w umowie deweloperskiej – mówi o tym jeden z punktów ustawy deweloperskiej, która określa prawa i obowiązki stron.

Co zastaniemy w domu w stanie deweloperskim? Jak wskazuje TLS Developer, każda firma nieco inaczej może rozumieć ten termin, jednak istnieją punkty bezsporne, które bezwzględnie uznaje się za konieczne. Najprościej rzecz ujmując, dom powinien być w stanie, który pozwala na przystąpienie do prac wykończeniowych. Zgodnie z tym należy oczekiwać, że w momencie odbioru domu będą już rozprowadzone instalacje, wykonane wylewki i tynki, zamontowane okna, a także gniazdka elektryczne. Kwestia instalacji sanitariów, czyli tak zwanego białego montażu jest tematem dyskusyjnym – część deweloperów wykonuje go w ramach podwyższonego standardu deweloperskiego, co w praktyce oznacza po prostu wyższą cenę realizacji projektu.

wnetrze dom deweloper szczecin

Wnętrze domu, źródło: TLS Developer

Co oznacza stan pod klucz

Stan pod klucz jest dużo częściej spotykany w przypadku transakcji na wtórnym rynku nieruchomości. Oznacza on, że dom jest w pełni gotowy, aby się do niego wprowadzić. A zatem na podłogach będą położone na przykład panele, ściany będą pomalowane lub wyłożone płytkami, a wszelkie urządzenia sanitarne zamontowane i gotowe do użytku.

Jeśli mamy do czynienia z nieruchomością z rynku pierwotnego zazwyczaj klient może wybrać standard wykończenia pod klucz. Warianty wykończenia będą się różnić wykorzystanymi materiałami, co przekłada się na cenę takiej nieruchomości.

Co wybrać

Żeby odpowiedzieć na pytanie, który stan wykończenia jest lepszy, każdy inwestor musi zastanowić się co jest dla niego najważniejsze. Jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy angażować się w roboty wykończeniowe dużo lepszym rozwiązaniem jest kupno domu w stanie pod klucz. Jednak w przypadku chęci wykończenia wnętrza po swojemu, to dom w stanie deweloperskim (sprawdź: deweloper Szczecin) jest dla nas optymalnym wyjściem.


Planujesz zakup domu? Polecamy serwis informacyjny – wszystko, co warto wiedzieć o schodach: e-schodynawymiar.pl